simulované soudní řízení 4D

V pátek 27.5. se třída 4.D z Gymnázia Jana Nerudy zůčastnila Moot courtu, neboli simulovaného soudního řízení, na právnické fakultě v Praze.

 

Zhruba měsíc předtím jsme se na soudní řízení začali připravovat se studenty právnické fakulty v hodinách občanské výchovy, probrali jsme základy občanského práva a těsně před Moot courtem jsme si rozdělili role a pečlivě prostudovali případ, který nám byl přidělen. Nesl název „Když rozvod, tak rozvod“ a jednalo se o rozvod Petra a Martiny Švecových.  Manželé spolu byli  5 let a zpočátku bylo jejich manželství spokojené, ale pan Švec tvrdí, že od doby kdy si jeho manželka nechala udělat bandáž žaludku, která se nepovedla, se velice změnila. Pan Švec se od ní odstěhoval hned po jejím propuštění z nemocnice a paní Švecová uvádí, že nemá podíl na rozvratu jejich manželství , a také že je po nepovedené operaci nesoběstačná a potřebuje pomoc druhé osoby, což její manžel vyvrací. Paní Švecová již vysoudila na svém maželovi výživné, tím ale nejsou jejich spory ukonce.  Pan Švec považuje jejich manželství pouze za formální svazek a tento stav považuje za neměnný a setrvalý, zatímco paní Švecová je proti rozvodu a myslí si, že si s manželem dobře rozumějí.

Ceké soudní řízení trvalo 2 hodiny a byli vyslyšeni čtyři svědci, František Láska, Ilona Hrubá, Jitka Skleničková , Františka Plachá a také soudní znalec, který posuzoval zdravotní stav paní Švecové, ale kterého označila žalující strana jako podjatého a přednesla soudu novější znalecký posudek. Dle tohoto posudku i výpovědí některých svědků se zdálo, že paní Švecová je soběstačná v každodenních úkonech. Ta se ale nedostavila k soudnímu řízení a omluvila se právě zdravotním stavem, takže se nemohla sama vyjádřit a byla zastupována svými právníky. Na základě všech důkazů i výpovědí  vynesli soudci rozhodnutí ve prospěch žalující strany, tedy že se pan a paní Švecovi rozvedou.