Sejdeme se v 15:30 v učebně 115.

Malostranská akademie

Středa 12. prosince 2018 od 15:30 do 17:30

Místo: Gymnázium Jana Nerudy, učebny 115 a 116 (1. patro)

 

Dovolujeme si Vás pozvat na další z cyklu setkání Malostranská akademie. Tentokrát nepůjde o přednášku nebo promítání, nýbrž o praktickou dílnu spojenou se simulací. Program povedou lektoři z Centra současného umění DOX. Více se dozvíte z anotace projektu.

Těšíme se na viděnou.

 

Téma: Obyčejné hrdinství


Vzdělávací program k psychologickému fenoménu efekt přihlížejícího (bystander effect).


Co uděláme, když se v naší blízkosti děje potenciálně nebezpečná situace? Zakročíme, pomůžeme nebo to necháme na ostatních? Program *Obyčejné hrdinství* představuje psychologický fenomén známý jako *efekt přihlížejícího**(bystander effect)*, který byl popsán už na konci šedesátých let 20. století v USA.  Čím více lidí je přítomno u situace, která je nebezpečná či špatná, tím spíše nezasáhnou a nepomohou.


Zažili jste někdy něco takového? Proč se to děje a je možné se na takovou situaci nějak připravit a stát se „hrdinou“? Kolem iniciační akce, postavené na situaci z reálného života, se rozehrává nosný reflektivní dialog, ze kterého si studenti odnášejí porozumění běžné lidské reakci „přihlížení“, ale také účinné nástroje, jak ji korigovat. Skrze prožitek se učí, jak rozumně zasáhnout, nedostat se do nebezpečí, ale přitom efektivně pomoci.
 

Program používá metodiku mezinárodního vzdělávacího projektu profesora*Philipa Zimbarda* *Heroic Imagination Project*, který se již několik let soustavně zabývá výzkumem každodenního hrdinství.

 

Dne 3. 10 ještě seminář začíná ve středu v 8.10, na vrátnici bude Váš seznam... OD 10. 10. SE DO KONCE PROSINCE PŘESOUVÁ SEMINÁŘ NA STŘEDU 9. A 10. VYUČOVACÍ HODINU. DĚKUJI.

 

 

 

Psychiatrická nemocnice Bohnice 5. 12. v 10,20 u hlavního vchodu

https://www.bohnice.cz/mapa/ - 
 

Adresa: Ústavní 91, 181 02 Praha 8, Česká republika

Jak se tam dostanete?

MHD – ze stanice metra Kobylisy:
Autobusem č. 177 nebo 200 až do stanice Odra a poté projděte parkem směrem k hlavnímu vchodu nemocnice.
Autobusem č. 177 nebo 200 a vystoupit o jednu stanici dříve u nákupního střediska Lidl na zastávce Katovická a po cca 500 m podél plotu areálu dojdete k hlavnímu vchodu nemocnice.
Autobusem č. 152 až do zastávky Libeňská a cca po 50 m dojdete k Čimické vrátnici nemocnice.